Endelig en uddannelse, der giver mening


Lærerne gjorde forskellen
Noget af det, der har haft størst betydning for Frida, er lærerne. Hun har haft nogle af de allerbedste lærere i sit liv – både fagligt og personligt. Allerede fra start oplevede hun en anden tilgang end tidligere. På den 2-årige stx bliver man mødt som voksen – ikke som en elev, der lige er kommet fra 9. klasse.
- Lærerne er virkelig gode til at forstå, at vi kommer med forskellige baggrunde. Nogle er droppet ud af uddannelser, andre har arbejdet og været væk fra skolen nogle år. Det bliver der taget hensyn til.
Aldersforskellen spænder fra 18-32 år. Det skaber en tryghed i undervisningen, at alle har noget bagage med sig. Og alle har et mål om at læse videre efter studentereksamen.
De naturvidenskabelige fag har klar størst interesse hos Frida, men på grund af lærernes måde at undervise på, så hun til sidst et lys i nogle af de humanistiske fag:
- Dansk har bare aldrig været mit yndlingsfag, men min lærer formåede faktisk at gøre det tåleligt. Ikke sådan at jeg pludselig elsker dansk – men jeg kunne godt se pointen og havde lyst til at møde op, griner Frida.
